درجه حرارت پرونده ارتباط بازداشت اکوادور

درجه حرارت: پرونده ارتباط بازداشت اکوادور دستگاه قضایی بین الملل اکوادور وزیر سابق

گت بلاگز اخبار ورزشی و نتایج مسابقات نمی‌گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

مدیرعامل کلوب استقلال با بیان اینکه کار در این کلوب سخت نیست، مذاکره با «شفر» را برد – برد دانست و گفت: شفر شخصا درخواستی جهت حضور فرهاد مجیدی نداشته است. 

نمی‌گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

نمی گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

عبارات مهم : ایران

مدیرعامل کلوب استقلال با بیان اینکه کار در این کلوب سخت نیست، مذاکره با «شفر» را برد – برد دانست و گفت: شفر شخصا درخواستی جهت حضور فرهاد مجیدی نداشته هست.

سیدرضا افتخاری در گفتگو با مهر، به شرایط حال و حاضر کلوب استقلال پرداخت و به احتمال شکایت فدراسیون آلمان از این کلوب به خاطر لغو دربی و همچنین کار وینفرد شفر در فوتبال نتیجه گرای کشور عزیزمان ایران تصویر العمل نشان داد. افتخاری در این گفتگو اعلام کرد فعلا قرار نیست دستیار اسپانیایی شفر به کشور عزیزمان ایران بیاید. وی همچنین با تاکید بر اینکه مشکلی با انتقادهای فرهاد مجیدی نداشته هست، پیش شرط گزینش مربیان استقلال را تشریح کرد. مشروح گفتگوی افتخاری با خبرنگار مهر در ذیل می آید:

نمی‌گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

* آقای افتخاری! پیش از ورود به بحث استقلال می خواهم بدانم آیا شما همچنان فوتسال را پیگیری می کنید؟ آیا در جریان نتیجه های تیم ملی در بازی های داخل سالن آسیا و بحث پاداش ها هستید؟

– افتخاری: جا دارد یکبار دیگر قهرمانی کشور عزیزمان ایران را تبریک بگویم. زمانی که تیم ملی به کشور عزیزمان ایران بازگشت، با علی کفاشیان تماس گرفتم و گفتم تیم ملی را حمایت کند و در بحث کمک به این تیم، تلاش کند. ایشان هم قول داد که در هیات رئیسه فدراسیون بحث پاداشها را پیگیری کند.

همچنین به سیدمحمد ناظم الشریعه سرمربی تیم ملی هم زنگ زدم و همان موقع به او تبریک گفتم. چند سئوال هم از او پرسیدم. به ناظم الشریعه گفتم راستش را بگو؛ آیا علت اینکه حریفان را با اختلاف گل شکست می دادید به خاطر وحشت و وحشت آنها بود یا اینکه تیم ما خیلی خوب بود؟! ناظم الشریعه هم گفت که ما تیم خوبی داشتیم و زور حریفان به ما نرسید. به سرمربی تیم ملی دورانی را یادآوری کردم که از وی خواسته بودم در تمام استان ها استعدادیابی کند و حالا دارد ثمره این استعدادیابی و اعتبار سازی را می بیند. ما در فوتبال و فوتسال ظرفیت و پتانسیل بالایی داریم که باید از آن استفاده کنیم.

مدیرعامل کلوب استقلال با بیان اینکه کار در این کلوب سخت نیست، مذاکره با «شفر» را برد – برد دانست و گفت: شفر شخصا درخواستی جهت حضور فرهاد مجیدی نداشته است. 

* فکر می کنید بتوانید این برنامه اعتبار سازی را در استقلال هم پیاده کنید؟

– من با آقای وینفرد شفر سرمربی تیم صحبت کردم و گفتم می خواهم در استقلال کاری کنی که دیگر بازیکن از خارج وارد نکنیم! همانطور که گفتم کشورمان پر است از استعدادهای فوتبال و فوتسال. اگر یک مقدار دولت زیاد توجه داشته باشد و کمک کند، رشد ما در فوتبال چشمگیر خواهد بود.

* به عنوان فردی که هم ورزشی است و هم به دولت نزدیک است فکر می کنید آیا دولت این توجه را به ورزش ندارد و حلقه مفقوده بین دولت و ورزش کجاست؟

– پرسشها اقتصادی. دولت به خاطر یکسری پرسشها که از سالهای قبل آنرا به ارث برده، فعلا با پرسشها اقتصادی مواجه هست. با شناختی که از دولت فعلی دارم اگر این پرسشها حل شود، قطعا به ورزش توجه خاص خواهد داشت. الان هم دولت دوست دارد یاری کند ولی دستش خالی هست. باید از این بحران به سلامت عبور کنیم. بازیکنان هم باید در این راه صبوری داشته باشند.

نمی‌گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

* شما به یکباره از فوتسال وارد استقلال شدید با این همه حاشیه و جنجال. فکر می کنید بتوانید از بعد این کار سخت در استقلال بر بیایید؟

– کار در استقلال برایم سخت نیست. من کارهای سخت تری را هم انجام داده ام ولی هواداران باید صبر و حوصله داشته باشند. ما امسال در استقلال دو کار اساسی انجام دادیم. اول اینکه بازیکنان خوبی گرفتیم و دوم اینکه مربی خوبی هم آوردیم. مطمئنم اگر وقت داده شود، استقلال به روزهای خوب گذشته بر می گردد و حتی می تواند به قهرمانی در آسیا برسد.

مدیرعامل کلوب استقلال با بیان اینکه کار در این کلوب سخت نیست، مذاکره با «شفر» را برد – برد دانست و گفت: شفر شخصا درخواستی جهت حضور فرهاد مجیدی نداشته است. 

* با این حال می دانید که کار جهت مربی خارجی در این هیاهو، بی نظمی و نتیجه گرایی فوتبال کشور عزیزمان ایران سخت هست. آیا این پرسشها را قبل از عقد قرارداد جهت وینفرد شفر توضیح داده اید؟

– شفر مربی حرفه ای است و کارش را بلد هست. اگر مربی خارجی روی نیمکت باشد، حاشیه ها و اعتراضات کمتر می شود. مربیان داخلی هنگامی که روی نیمکت استقلال می نشینند، چون رقبای زیادی دارند، برایشان حاشیه سازی می شود و نمی گذارند آب خوش از گلویش پایین برود. شما نگاه کنید استقلال طی سالهای گذشته چقدر مربی ایرانی عوض کرده هست. چند نفر سرمربی شدند و رفتند. به جای همکاری با مربیان، از آنها انتقاد می شود. معلوم است کار در این اوضاع جهت مربی داخلی سخت می شود. گوش مربی خارجی از این حرفها پر هست. شفر مربی باتجربه ای است و حرفه ای کار می کند.

* آواز خواندن امید نورافکن بعد از تاخیر در تمرین استقلال با دستور شفر هم حسابی سر و صدا به پا کرد. آیا شفر هر لحظه همینطور شوخ است؟

نمی‌گذارند آب خوش از گلوی مربی ایرانی پایین برود

– اتفاقا شفر یک مربی کاملا جدی و با دیسیپلین است ولی بعضی کارهایش مثل همین مورد جنبه تنبیهی ندارد و می خواهد از نظر معنوی با بازیکنان کار کند. باتوجه به اینکه امسال بازیکنان زیادی داریم، مسابقه بین همه فشرده است و بازیکنان مجبورند به صد درصد آمادگی برسند. احساس کردیم در حال حاضر قدرت بدنی بازیکنان کم است و شفر دارد فشار می آورد.

* در روزهای گذشته نام فرهاد مجیدی به عنوان گزینه مهم دستیاری شفر مطرح شد ولی گفته می شود شما بعد از انتقادات مجیدی از مدیریت استقلال اجازه نمی دهید دستیار شفر شود. صادقانه بگویید چقدر این ادعا صحت دارد؟

– اگر می خواستم به این پرسشها توجه کنم که باید خیلی ها را رد می کردم. اگر ملاک کار این چیزها باشد که اصلا نباید کار کنم. من انتقادات را به دل نمی گیرم و حتی از آن استقبال هم می کنم. اگر هم کسی توهین کند که این توهین به خودش بر می گردد. مجیدی در تیم ملی ۵ سال بازیکن خودمان بود و او را از آن موقع می شناسم. ارتباط خوبی هم با مجیدی داشته ام. ملاک من انتقادات نیست. ملاک من تصمیم کمیته فنی هست. ما یک کمیته فنی تشکیل داده ایم که قرار است راجع به سرمربی و دستیارانش تصمیم بگیرد. باید به این کمیته احترام گذاشت. هر مربی هم بخواهد بیاید باید از یک فیلتری رود شود. ما در گزینش مربیان نه دخالت می کنیم نه فشاری می آوریم.

* تعدادی از اعضای کمیته فنی و پیشکوستان استقلال مخالف حضور مجیدی در استقلال هستند و می گویند ممکن است مثل منصوریان بسوزد. با این حال هر روز شاهدیم که نام مجیدی مطرح می شود. منشا این خبرها کجاست؟ آیا وزارت ورزش در این ماجرا نقشی دارد؟

– من روز گذشته هم گفتم که وزارت ورزش اصلا و ابدا دخالتی در این پرسشها ندارد. مجیدی بازیکن خوب و محبوبی در استقلال بوده هست. هواداران هم او را از رسانه ها و من مدیرعامل می خواهند. هوادار می خواهد مجیدی برگردد ولی به هر حال گزینش شدن به عنوان مربی ضوابطی دارد. کمیته فنی سوابق، اخلاق و رزومه را بررسی می کند و به گزینه ها نمره می دهد. اگر گزینه هایمان امتیاز مورد نیاز را به دست بیاورند، به نوعی قبول می شوند و در استقلال کار می کنند؛ اگر هم نیاورد کار نمی کند.

* منظور شما از این صحبتها فرهاد مجیدی است؟

– خیر، منظورم مجیدی نیست. به صورت کلی گفتم.

* آیا شما با این نظر که گفته می شود مجیدی در صورت حضور در کادر مربیگری استقلال همانند منصوریان یا دیگر مربیان جوان می سوزد، موافقید؟

– به هر حال نظرات شخصی هست. هنگامی که مجیدی به تیم ملی آمد، ۱۷ سال سن داشت ولی مثل بازیکنان بزرگ بازی می کرد. او باوجود سن کم در زمین همانند باتجربه ها بود. این که علت نمی شود. ممکن است یک مربی جوان بیاید و نتیجه هم بگیرد.

* گفته می شود شفر به حضور فرهاد مجیدی تاکید دارد و از شما خواسته مجیدی حتما در کادر فنی باشد.

– خیر، شفر چنین درخواستی نداشته هست. مطمئن هستم اگر شفر کسی را بخواهد شخصا به من می گوید.

* آیا حضور دستیار اسپانیایی شفر در استقلال قطعی است؟

– فعلا نه. ما با شفر توافق کرده بودیم که دستیارانش ایرانی باشند ولی او می گوید یک دستیار از وقت کار در جاماییکا دارد که مبلغ قراردادش حتی از قیمت مربیان ایرانی کمتر می شود. شفر تاکید دارد این مربی کاملا با او از نظر فنی و تاکتیکی هماهنگ هست. به شفر گفتم اولویت ما دستیار ایرانی هست. اگر در داخل کشور عزیزمان ایران کسی را پیدا نکردیم آن موقع کمیته فنی رزومه این مربی اسپانیایی را بررسی می کند.

* پسر شفر چه زمانی به کشور عزیزمان ایران می آید؟

– قبل از بازی این هفته پسر شفر در پایتخت کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

* یکی از مباحثی که گفته می شود استقلال را ترساندن می کند، شکایت فدراسیون فوتبال آلمان به خاطر لغو دربی هست. آیا این ترساندن جهت استقلال وجود دارد؟

– همان موقع که دربی لغو شد این مباحث بود ولی الان فکر نمی کنم شکایتی کرده باشند. متاسفانه تصمیم جهت برگزاری دربی در آلمان دیر گرفته شد. باید قبل از مطرح شدن خبر بازی، مجوزهای آنرا می گرفتند. متاسفانه اول خبر بازی را منتشر کردند و بعد دنبال مجوزها رفتند و به مسئله خوردند.

* فکر نمی کنید یا مطمئنید که شکایتی در کار نیست؟

– مطمئن نیستم ولی اگر شکایتی شده است بود تا الان اطلاعاتی به دستمان رسیده بود.

* آیا قراردادی جهت برگزاری این بازی منعقد شده است بود؟

– ما یک قرارداد با صدا و سیما بسته بودیم که اگر بازی برگزار شد، پخش زنده بشود و درآمدش ۵۰ به ۵۰ تقسیم شود ولی قراردادی با آلمانی ها بسته نشد. شاید اسپانسر قراردادی با آلمانی ها بسته باشد که ابتدا باید مجوزهایش را می گرفت. به هر حال ما به اسپانسر پاسخگو نیستیم.

* بحث بدهی تکلیفی ۸ میلیاردی کلوب استقلال به اداره دارایی چیست؟ این بدهی از کجا جمع شده است است؟

– اول از همه باید بگویم خوشحال شدم کمیته تحقیق و تفحص مجلس وارد ماجرای پرونده های بدهی استقلال و پرسپولیس شده است است و می خواهد گزارش ۱۰ سال اخیر کلوب را بررسی کند. در اینصورت خیلی پرسشها که الان گرفتارش هستیم براق می شود. یکی از مباحث جلسه روز گذشته هیات مدیره بدهی تکلیفی ۸ میلیارد تومانی بود که سال ۹۱ پرداخت نشده بود. بدهی تکلیفی یعنی از قرارداد بازیکن یا کارمند به بهانه مالیات برداشته شود ولی به اداره دارایی پرداخت نشود که این جرم هست. الان دارایی یقه کلوب را گرفته هست. این باید پیگیری شود و مردها باید جواب بدهند که آیا این بدهی را پرداخت نکرده اند.

آقایان به جای اینکه به فکر صحبت راجع به من و مدیریت بنده باشند، بهتر است راجع به این بدهی ها توضیح بدهند. این رقم کمی نیست که باید به دارایی بدهیم. آیا ما در این یک سال بدهی بر جای نگذاشتیم؟ معلوم است که اینها کوتاهی و سوء مدیریت بوده هست. مجلس هم که شوخی ندارد. اگر این تخلفات جهت مجلس مسجل شود، در صحن علنی مطرح می شود و به دستگاه قضایی ارجاع داده می شود.

* صحبتی هم راجع به نقش «دلال دبی نشین» در گزینش سرمربی استقلال از سوی آقای واعظ آشتیانی مطرح شد. بعد از مصاحبه شما، وی اعلام کرد در صورت نیاز شرح بیشتری را در اینباره می گوید.

– آن مصاحبه من کلی بود و اینطور نبود که بخواهم جواب واعظ را بدهم. من جهت واعظ احترام زیادی قائلم و سالهاست که همدیگر را می شناسیم. قبلا هم گفتم که در گزینش شفر اسطه ای در کار نبود و با شناختی که از این سرمربی داشتم، مذاکراتمان مستقیم صورت گرفت. به غیر از من، شفر و مترجم وی هیچکس دیگری در مذاکرات نبود.

* شاید منظور آقای واعظ آشتیانی از نقش دلال، پیش از شروع مذاکرات بوده؛ یعنی در مرحله معرفی و جور کردن قرارداد با این سرمربی آلمانی.

– اگر اینطور باشد که خیلی ها به من مربی معرفی کردند. اگر تلگرامم را باز کنم متوجه می شوید بیش از ۲۰ مربی به من جهت استقلال معرفی کردند؛ مربیان مختلفی از برزیل، ایتالیا، کرواسی، آلمان و سایر کشورها. اینکه علت نمی شود اگر کسی یک مربی معرفی کرد، در قراردادش نقش داشته باشد. ضمن اینکه بنده از وقت حضور در فدراسیون فوتبال شفر را می شناختم و در آن مقطع زمانی با وی توافق کردیم به تیم ملی کشور عزیزمان ایران بیاید.

اگر یک مربی می آوردند که این کاره نبود، آن موقع می شد گفت که واسطه و دلال در آن نقش داشته است نه وینفرد شفر که کل دنیا او را می شناسد و در خیلی از کشورها کار کرده هست. این مربی ای نیست که دلال در آمدنش نقش داشته باشد.

* مهمترین فاکتوری که باعث شد شما روی اسم شفر قانع شوید و او را جهت استقلال گزینش کنید چه بود؟

– هم قیمت و هم رزومه شفر. ضمن اینکه شفر در تیم هایی که کار کرده بود، تاثیرگذار بود. احساس من این بود که شفر دنبال پول نیست و به کار کردن علاقه دارد. او هرجا کار کرده، زحمت کشیده است.

* به عنوان سئوال پایانی؛ آیا افرادی مثل فرانک رایکارد هم گزینه سرمربیگری استقلال بودند؟

– خیر ایشان نبود. جهت جذب مربیانی در این سطح باید به جیبتان نگاه کنید. شرایط ما طوری بود که نمی توانستیم اینقدر پول بدهیم. ما در این وضعیت، عالی ترین گزینه را آوردیم و خوب مدیریت کردیم. مذاکرات ما با شفر برد – برد بود.

واژه های کلیدی: ایران | سرمربی | ایرانی | فوتبال | استقلال | بازیکنان | سرمربی تیم | فرهاد مجیدی | سرمربی تیم ملی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog