درجه حرارت پرونده ارتباط بازداشت اکوادور

درجه حرارت: پرونده ارتباط بازداشت اکوادور دستگاه قضایی بین الملل اکوادور وزیر سابق

گت بلاگز وب‌گردی روشی تازه جهت شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی

محققین دانشگاه پیتزبورگ آمریکا موفق به توسعه‌ی روشی شده‌اند که می‌توان ویروس پنهان‌ شده‌ی اچ‌آی‌وی را با سرعت و صرف هزینه‌‌ای کمتر شناسایی کرد.

روشی تازه جهت شناسایی ویروس پنهان اچ آی وی

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان،پیدا کردن راهی جهت درمان بیماری ایدز یکی از مباحث دنیای پزشکی به حساب می آید. رسیدن به این راه درمانی در گروی جواب به یک پرسش راحت است: چگونه می توان فهمید بیمار به طور کامل درمان شده است است؟ ویروس اچ آی وی در لایه های متفاوت سلول های ایمنی بدن پنهان می شود و این شاخصه باعث شده است که نتوان آن را به آسانی تشخیص داد؛ جهت تشخیص ویروس باید از آزمایش های گران با صرف وقت اوج استفاده کرد.
دانشمندان دانشکده ی بهداشت عمومی دانشگاه پیتزبورگ آمریکا منشتر شدن مقاله ای نسل جدیدی از آزمایش های تشخیص اچ آی وی را معرفی کرده اند. آزمایش تازه ارزان تر، سریع تر با توانایی بالای تشخیص ویروس های پنهان هست. بنابر نتیجه های انتشار یافته میزان ویروس HIV پنهان شده است در افراد درمان شده است ۷۰ برابر زیاد از تخمین های قبلی به نظر می رسد.

عبارات مهم : ویروس

دکتر پالگونی، مدیر بخش بیماری های واگیر و میکروبیولوژی دانشگاه پیتزبورگ بیان می کند تمام تلاش ها جهت درمان بیماری ایدز روی از بین بردن ویروس های پنهان شده است متمرکز شده است اند. اگرچه ما به روش های مفیدی جهت درمان رسیده ایم ولی همچنان ویروس اچ آی وی سرسختی زیادی در برابر درمان از خود نشان می دهد. موفقیت تلاش های صورت گرفته نیز در گرو توسعه ی یک روش موثر جهت شناسایی ویروس های پنهان است تا از درمان بیمار اطمینان حاصل کنیم.
ویروس HIV با حمله به سلول های CD4+ T منجر به آلوده شدن این سلول های می شود. سلول های T نوعی گلبول سفید هستند که نقش مهمی را در کنترل عفونت ها بازی می کنند. درمان های ضد رتروويروسی (Antiretroviral therapies) جهت درمان بیماری ایدز سطح ویروس اچ آ ی وی در خون فرد را کنترل می کنند طوری که می توان یک ویروس در هر هزار سلول CD4+ T مشاهده کرد.
بر اساس آمار، ویروس های HIV که با دی ان ای سلول های تی ترکیب می شوند در اکثریت مواقع ناموفق هستند؛ به این معنا که در ایجاد عفونت شکست می خورند. توصیه ی مهم با شروع درمان های رتروویروسی تشخیص ویروس های ترکیب شده است با دی ان ای و نحوه ی تاثیرگذاری آن ها هست، بنابراین باید فهمید که این ویروس ها توانایی تکثیر خود یا بازگشت به نقطه ی بحرانی و عود مجدد را دارا هستند یا خیر.
یک آزمایش اثربخش باید توانایی تکثیر ویروس را گزارش کند. تا به امروز آزمایش Q-VOA یا Quantitative Viral Outgrowth Assay به عنوان عالی ترین آزمایش موجود جهت این کار آشنا می شود. ولی این آزمایش پرسشها بسیاری هم با خود به همراه دارد: هزینه ی بالا، نیاز به نمونه ی خونی در حجم بالا، نیاز به نیروی کار زیاد، وقت گیر بودن و در نهایت این آزمایش تخمینی حداقلی از اندازه ی مخزن ویروس پنهان شده است ی HIV ارائه می دهد.
روش تازه توسعه داده شده است TZA نام گرفته هست. این روش با شناسایی ژن هایی که در وقت تکثیر ویروس فعال می شوند کار می کند، بنابراین شناسایی ویروس ساده تر خواهد شد. روش TZA سریع تر، ارزان تر، نیازمند نیروی کاری کم تر و همچنین نمونه ی خونی کم تری هست. دکتر پالگونی اضافه می کند:
با استفاده از این آزمایش نشان دادیم که بیمار هایی که در فرآیند درمان رتروویروسی شرکت کرده بودند و نشانه های بیماری را نشان نمی دادند تا ۷۰ برابر زیاد از تخمین های قبلی حامل مخزن های ویروسی پنهان شده است هستند. تخمین های قبلی بر اساس آزمایش Q-VOA به دست آمده اند. به علت روش متفاوت TZA در تشخیص ویروس های تکثیرشونده می توان به پیدا کردن راه های درمانی موثرتر امید داشت.
روش TZA مزیت های زیادی نسبت به روش های قبلی دارد که می تواند در تشخیص ویروس به خصوص در بین بیماران کودک کمک زیادی کند. همچنین می توان به شناسایی ویروس HIV در گره های لنفاوی و بافت های بدن که ویروس مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد، اقدام کرد.
منبع سلامت
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: ویروس | آزمایش | درمانی | بیماری | شناسایی | ویروس HIV | راه درمان | درمان ایدز

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog