درجه حرارت پرونده ارتباط بازداشت اکوادور

درجه حرارت: پرونده ارتباط بازداشت اکوادور دستگاه قضایی بین الملل اکوادور وزیر سابق

گت بلاگز وب‌گردی بیمه کتابداری جهت معدن‌چیان یورت ، ۵ ماه بیمه در قبال هر سال کار

معدن‌چیان گفتند: نصف هزینه‎ای که از دیروز جهت امدادرسانی در این معدن انجام شده است در راه امنیت، حقوق و رفاه کارگران صرف می‎شد، امروز شاهد چنین اتفاقی نبودی

بیمه کتابداری جهت معدن‌چیان یورت ، ۵ ماه بیمه در قبال هر سال کار

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، معدن یورت آزادشهر در ۱۵ کیلومتری شهر نوده خاندوز و ۲۵ کیلومتری شهرستان آزادشهر واقع شده است است و از محل ورودی معدن به سمت تونل مهم که در آن کارگاه استخراج قرار دارد، ۳ کیلومتر فاصله است.
این معدن در نقطه کوهستانی و در قله کوه واقع شده است است و از قبل از انقلاب و بیش از ۴ دهه استخراج ذغال سنگ از این معدن انجام می شود.

عبارات مهم : فعالیت

برای رسیدن به این معدن باید یک بزرگراه پر پیچ و خم که تنها ۳ متر عرض دارد را طی کنید.
کارگران معدن که زیاد شیف‎کاری آنها از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب است این مسیر پر پیچ و خم را طی می‎کنند تا به کار طاقت‎فرسای معدن مشغول شوند و نان حلال بر سر سفره خانواده‎های خود ببرند.
برخی از کارگران معدن یورت آزادشهر نیز از ساعت ۸ شب تا ۲ بامداد مشغول به فعالیت می‎شوند و خود را به روسیاهی و تاریکی معدن عادت داده‎ بودند تا به روسیاهی و تاریکی سرنوشت و معیشت دچار نشوند.
به صورت میانگین هر فردی که در این معدن مشغول فعالیت است ۱۶ تا ۱۸ ساعت تلاش شبانه‎روزی و بی‎وقفه را به جان می‎خرد.
طلیعه قشنگی از محیط زیست به واسطه جنگل و فضای کوهستانی معدن یورت آزادشهر را احاطه کرده و در مسیر رسیدن به این معدن روستاهایی مانند رحیم آباد، سوسرا و وطن بر سر راه کارگران قرار دارد.
وقتی به بالای جایگاه معدن می‎رسیم یک محوطه وسیع وجود دارد که دور تا دور آن منظره قشنگی از محیط زیست به شکل کوهستانی با درختان فراوان از نوع جنگلی چشمان هر کسی را به خود خیره خواهد کرد.
در این معدن افراد بسیار زیادی با سابقه بیش از ۲۰ سال کار سخت معدن مشغول به فعالیت بودند.
با توجه به مشکل کار و تلاش شبانه‎روزی این افراد جهت استخراج ذغال سنگ این طلای سیاه گران‎بها متاسفانه معدنچیان با پرسشها بسیاری رو به رو هستند که با عنوان کردن مکرر آن به مسئولانی استانی، شهرستانی و نمایندگان مجلس بعد از چندین سال حتی کوچک ترین مسئله آنها برطرف نشده است.
تنها چند ماه در سال حق بیمه و حقوق داریم
یکی از معدنکاران می‎گوید که با توجه به اینکه ۱۱ سال است در این معدن مشغول به فعالیت است ولی تنها ۵ سال برایش حق بیمه واریز شده است است.
یکی دیگر از کارکنان معدن به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۵ در هر سال نزدیک به ۵ ماه از حقوق معوقه خود را دریافت نکرده است.
نکته حائز اهمیت در بیمه کارکنان این بود که تعدادی از کارکنان این معدن بیمه کتابداری شده است بودند که این خود جای تعجب دارد و این معدن‎کاران بعد از بازنشستگی هنگامی که با پرسشها جسمی روبه‎رو می‎شوند و به مراکز درمانی مراجعه می‎کنند به نوع بیمه خود پی‎می برند.
محمود جاهدی یکی از کارکنان معدن می‎گوید: ۱۵ سال در این معدن فعالیت دارد ولی متاسفانه حقوق بنده در سال‎های گذشته ۷۷۰ هزار تومان و امسال به ۸۰۰ هزار تومان رسیده است.
وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۴ چندین ماه معوقه دارد، افزود: در کل سال ۹۵ نیز حقوقی دریافت نکردم.
هیچ تصویر العملی از طرف مسئولان جهت برطرف پرسشها ندیدیم
این معدن کار یورت آزادشهر افزود: با توجه به پرسشها موجود و مشکل کار من و عوارض ناشی از کار که منجر به مراجعه مراکز درمانی و پزشکی می‎شوم متاسفانه از لحاظ بیمه‎ای پرسشها خاص خود را دارم.
جاهدی ادامه داد: هنگامی که جهت اعتراض خدمت مدیرعامل معدن زمستان یورت رسیدم، وی ۱۵ روز مانع از کار بنده شده، البته ما به مسئولان شهرستانی و استانی اعتراض خود را اعلام کردیم ولی هیچ گونه تصویر العمل مثبتی در جهت حل پرسشها خود ندیدم.
این معدن کار خاطرنشان کرد: مسئولان در پاسخ به اعتراض ما اعلام کردند که از کارکردن در معدن رضایت ندارید می‎توانید جهت ادامه کار به جاهای دیگر مراجعه کنید.
رئیس شرکت صنعت، معدن استان به پرسشها کارگران پیگیری نمی کند
یکی از اعضای خانواده معدنچی فوت شده است در معدن محسن گلدی‎وطن در زمانی که امروز حسینقلی قوانلو، مدیر شرکت صنعت، معدن و تجارت جهت دیدار از عملیات امدادرسانی به محل اتفاق مراجعه کرده بود اظهار داشت: شما تاکنون به پرسشها ما پیگیری نکرده‎اید.
وی گفت: آقای قوانلو در روز مراسم روز کار و کارگر صراحتا اعلام کردید که به آقای روحانی رای دهید در صورتی که ما در این دولت هیچ گونه امکانات و خدماتی که حق و حقوق ما کارکنان توجه کرده باشد، ندیدیم.
یکی از اعضای خانواده حسن قره‎داغلی، معدن‎چی فوت شده است در معدن در آزادشهر گفت: آیا باید اتفاقی بیفتد تا مسئولان ما نسبت به پرسشها مردم و جامعه کارگری عکس‎العمل نشان دهند.
قره‎داغلی تصریح کرد: حضور مسئولان در این مواقع به جز نشان دادن خود به خصوص در این وقت حساس انتخاباتی چیزی جز رای گرفتن از مردم و قشر زحمتکش نیست.
وی افزود: نصف هزینه‎ای که از دیروز جهت آواربرداری و امدادرسانی در این معدن انجام شده است در راه امنیت، حقوق و رفاه کارگران صرف می‎شد امروز شاهد چنین اتفاقی نبودیم.
منبع: تسنیم
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: فعالیت | مسئولان | کارگران | کارگران معدن | حادثه معدن یورت | بیمه کتابداری | 5ماه بیمه |

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog